Jak správně nastavit výši nájemného?

Stanovení správné výše nájmu představuje zásadní krok v tom, jak úspěšně pronajímat nemovitost. Navíc je to klíčové rozhodnutí, které určí, zdali vám vaše investice bude vydělávat či nikoli. Jak vysoké by mělo být nájemné, aby potenciálního zájemce od nájmu neodradilo a zároveň vám vydělalo dost k pokrytí veškerých výloh? Podívejte se s námi, jak ideálně nastavit výši nájmu.

Jak stanovit výši nájemného?

Majitel nemovitosti by měl za pronájem požadovat nájemné ve výši, které pokryje alespoň náklady spojené s chodem nemovitosti včetně nákladů plynoucích z vlastnictví a z pronájmu nemovitosti. Zároveň by mělo nájemné obsahovat také požadovaný výnos z kapitálu, který byl vložený do obstarání nemovitosti.

Jaké jsou ceny nájmu v okolí?

Výši nájemného však ovlivňují i jiné faktory. Tím zásadním je atraktivita lokality, kde se nemovitost nachází. Je také dobré mít povědomí o tom, jaké jsou ceny nájmů v okolí bytu či domu, který se chystáte pronajímat. Můžete se díky tomu dozvědět, proč se vám nedaří nemovitost delší dobu pronajmout. Pokud žádáte nájem za třípokojový byt ve výši 15 000 Kč, ovšem v sousedství se podobně velké byty pronajímají za 13 000 Kč, budete asi muset s cenou dolů.

Investice do vybavení navyšuje konečnou cenu

Čím více jste do bytu investovali, tím vyšší nájemné můžete požadovat. Někteří lidé si dokonce potrpí na moderním a krásně vypadajícím bytě, ve kterém se budou cítit příjemně a pohodlně. Pokud jsou vaší cílovou skupinou spíše studenti nebo nízkopříjmové skupiny obyvatelstva, jsou asi větší investice do nemovitosti zbytečné, protože každá cílová skupina je ochotna platit jinou výši nájemného.

Co všechno ovlivňuje cenu nájmu?

Lokalita a vybavení bytu nejsou ty jediné atributy, které mají vliv na cenu nájmu. Rozhodující je mimo jiné:

  • poschodí a dispozice bytu,
  • zateplení a celkový stav domu,
  • balkón a sklep,
  • výtah v domě,
  • parkování u domu či garáž.

Vsaďte na energeticky úsporné prvky

Konečnou cenu nájemného zásadně ovlivňuje výše měsíčních nákladů. Pokud na začátku investujete do energeticky úsporných prvků, můžete si dovolit stanovit vyšší cenu nájemného na úkor nižších záloh na služby.

Prázdný byt představuje ušlý zisk

Při stanovení ceny nesmíte zapomínat na to, že každý měsíc, kdy budete mít byt neobsazený, pro vás představuje ušlý zisk. Nejen že nebudete dostávat žádný nájem, budete se zároveň dostávat do ztráty, protože poplatky za služby budete hradit sami. Proto je vhodné podívat se na podmínky pronájmu také očima svého nájemce. Někdy může i malý ústupek v podmínkách pronájmu zajistit dlouhodobý nájemní vztah, který vám zajistí pravidelný příjem.

Spolupracujte s odborníky

Pokud si se stanovením výše nájmu nevíte rady, měli byste se obrátit na seriózního a prověřeného realitního makléře. Spoluprací s kvalitní realitní kanceláří získáte přístup k mnohem většímu množství zájemců o bydlení, čímž máte šanci sehnat nájemníka dříve. Zkušený makléř vám pomůže s inzercí a stanovením ceny, osloví zájemce z vlastní databáze a postará se o právní záležitosti.

 

prodej nemovitosti

Potřebujete pomoci s pronájmem nemovitosti?

Pokud řešíte pronájem nemovitosti, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s realitním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

*
*
*
lname: email: