Jak úspěšně prodat byt či dům. S realitní kanceláří nebo bez?

Každý, kdo někdy prodával byt či dům, nám dá jistě za pravdu, že se jedná o činnost časově náročnou a mnohdy velmi vyčerpávající. Není vůbec divu. Prodávající má určitou představu o ceně, za kterou by svou nemovitost, k níž ho pojí úzká citová vazba, chtěl prodat, a jak by případně mohl budoucí majitel vypadat. Kupující chce oproti tomu nakoupit za dobrou cenu a bez komplikací. Najít shodu mezi oběma stranami pak může být složité. Někteří proto rádi svěří tuto činnost odborníkům a prodej nemovitosti přenechají realitní kanceláři. Jiní si chtějí vše zařídit sami, dokonce i za cenu případných komplikací. Jaké výhody má prodej nemovitosti s realitní kanceláří a jaké výhody přináší prodej bez realitního makléře?

Prodej bytu či domu s realitní kanceláří

 1. Větší šance na prodej za vyšší cenu
   

  Kvalitní realitní kancelář ví, na jakých realitních portálech inzerovat a má větší šanci propagace vaší nemovitosti. Ví také, jak efektivně využívat sociální sítě. A s rostoucím počtem oslovených zájemců roste také vaše šance na výhodnější prodej. Stejně tak vám zkušený realitní makléř díky svým obchodním dovednostem a znalostem problematiky dokáže poradit ohledně ceny a vyjednat lepší podmínky prodeje nemovitosti. Dokáže zdůraznit přednosti nemovitosti a lokality.
   
 2. Snadnější řešení problémů
   

  Pokud se v průběhu procesu prodeje nemovitosti vyskytne nějaký problém, nebudete na jeho řešení sami. Realitní kancelář vám pomůže s řešením právních vad (zástavy na nemovitosti, věcná břemena, práva třetích osob apod.), problémy v katastru nemovitostí (chybné zaměření staveb), stavební závady či např. problémy s financováním úvěru. Silná poptávka po bytech a domech činí z trhu s nemovitostmi nelítostné bojiště, a pokud se vyskytne nějaký problém, při jeho řešení je rozhodující čas. Proto je důležité, aby za vámi stála kvalitní a silná realitní kancelář, která vám s jeho řešením vždy a ochotně pomůže.
   
 3. Spolupracujete s kvalifikovaným odborníkem
   

  V minulosti bylo realitní zprostředkování volnou živností, kterou mohl na základě ohlášení živnostenskému úřadu provozovat prakticky kdokoli. Díky zákonu o realitním zprostředkování musí realitní makléř splnit kvalifikační požadavky a živnost s názvem realitní zprostředkování je nově zařazena mezi živnosti vázané. Realitní zprostředkování může provádět jen ten, kdo vlastní magisterské vysokoškolské vzdělání v oboru práva, ekonomie nebo stavebnictví, případně bakalářské vzdělání doplněné absolvováním mezinárodně uznávaného kurzu zaměřeného na nemovitosti. Pokud má makléř vzdělání nižší či ve zcela jiném oboru, musí splnit podmínku tříleté praxe. Kvalifikační požadavky je možné také naplnit složením rekvalifikační zkoušky v souladu se zákonem o uznávání výsledků dalšího vzdělávání.
   
 4. Ušetříte čas a náklady
   

  Organizace procesu prodeje nemovitosti není záležitostí na pár hodin. A samotný prodej nemovitosti se může protáhnout i na několik měsíců. Ať už jde o propagaci nemovitosti, telefonáty, organizaci prohlídek či např. jednání o podmínkách prodeje. To vše stojí prodávajícího hodně času. Díky spolupráci s realitním makléřem máte možnost tento čas ušetřit a věnovat ho úplně jiným aktivitám. Stejně tak můžete spoluprací s realitní kanceláří ušetřit také řadu nákladů, a to i přes skutečnost, že si bude makléř účtovat za svou práci provizi. Může jít o náklady na váš čas, stejně tak náklady na propagaci či např. na právní servis. Realitní kanceláře navíc dokáží nabídnout díky množství klientů mnohem nižší ceny za právní služby, což ve finále představuje další úsporu peněz.

 

Prodej bytu či domu bez realitní kanceláře

 1. Neplatíte provizi za prodej nemovitosti
   
  Bezesporu tou největší výhodou, když se vám podaří prodat úspěšně vaši nemovitost bez realitní kanceláře, je úspora za platbu provize realitní kanceláři. Což je také nejčastější důvod, který prodávajícího vede k tomu, že se rozhodne svou nemovitost prodat sám bez zprostředkovatele.
   
 2. Nejste vázáni smlouvou s realitní kanceláří
   
  Pokud uzavřete výhradní zprostředkovatelskou smlouvu s realitní kanceláří, máte k ní závazky vyplývající z této smlouvy. Alternativou může být nevázat se exkluzivní smlouvou s jednou kanceláří, ale pověřit prodejem více makléřů. Tento způsob prodeje však přináší spíše více nevýhod než přidaných hodnot, proto je vhodné jít buď cestou exkluzivní spolupráce nebo prodeje na tzv. na vlastní pěst. V takovém případě nemáte vůči nikomu žádné závazky a můžete se rozhodovat sami, jak uznáte za vhodné. V průběhu prodeje můžete také měnit svá rozhodnutí, aniž byste za to byli nějak sankcionováni.
   
 3. Máte vše pod kontrolou
   
  Někteří prodávající si chtějí vše zajistit sami a mít tak vše pod kontrolou. Je pravdou, že pokud si při prodeji nemovitosti vyberete nekvalitní realitní kancelář, nemusí to být zrovna ku prospěchu věci. Navíc pokud patříte k těm, kteří rádi jednají s lidmi, může být pro vás vyjednávání s kupujícím příjemnou činností.

 

realitní makléři

Potřebujete pomoci s koupí nemovitosti?

Pokud řešíte koupi nemovitosti, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s realitním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

*
*
*
email: fullname: