Češi jsou odpradávna národem chalupářů. Volné dny trávíme s oblibou na venkově, kde se snažíme načerpat potřebnou energii a léto prožité v přírodě na chatě či na chalupě získává v posledních letech na popularitě. Proto není žádným překvapením, že spolu s tím roste poptávka Čechů po chalupách a chatách. Jak vybrat vhodnou nemovitost k rekreaci? Co při koupi zvážit a na co rozhodně nezapomenout?
Důležitým faktorem, který ovlivňuje cenu kupované nemovitosti, je lokalita. Lidé mají nejčastěji zájem o chaty či chalupy v dosahu do 50 -70 km od vlastního bydliště. To jim zaručuje flexibilitu, možnost vyrazit na oblíbené místo také v průběhu týdne nebo v případě nenadálých událostí.
Ideální je kupovat objekt, který se nachází v přírodě, ovšem v jehož blízkosti se nachází železnice, autobusová zastávka či jiné dopravní spojení. Určitě se nechcete při každé návštěvě trmácet ověšeni zavazadly kilometry pěšky.
Přidanou hodnotou je možnost trávit volný čas v přírodě s co nejširšími příležitostmi rekreace, sportování či např. rybaření. Okolí by mělo nabízet cyklostezky, místa určena ke koupání, lesy apod. Velký benefitem je také blízkost obchodu s potravinami či malé hospůdky.
Pokud již zvažujete reálně koupi nemovitosti, vždy se poraďte s odborníkem, který zhodnotí, v jakém stavu se nemovitost nachází. Nemovitost si projděte důkladně od sklepa až po půdu, zkontrolujte stav střechy, trámů, krovů. Vynechat nesmíte podlahu, vlhkost zdiva, rozvody, topení a elektřinu.
Existují samozřejmě také chaty bez elektřiny, vody či se suchým WC a nikdo jim nemůže upřít své osobité kouzlo. Ovšem pokud objekt disponuje vodou, přípojkou elektřiny a má zajištěný odpad jinak než trativodem do lesa za chatou, budete na chalupě jistě ochotně trávit mnohem více času.
Vždy si důkladně prostudujte výpis z katastru nemovitostí, označovaný jako list vlastnictví. Z něho vyčtete, kdo je vlastník nemovitosti, zda není nemovitost zatížena zástavou, exekucí, soudním sporem apod. Také zde zjistíte, jak je velký pozemek, na kterém chata stojí, a zdali náhodou nestojí nemovitost na cizím pozemku zapsaném na jiném listu vlastnictví. Nahlédnout se vyplatí i do územních plánů obce, abyste měli jistotu, že vám za pár let pod domkem nevystaví třeba hlavní silniční tah.
Velmi častou komplikací při prodeji chat bývají jejich přístavby a změny jejich tvaru. V dobách, kdy se chaty stavěly, se na právní stránku věci důraz příliš nekladl, a tak se může stát, že je nějaká přístavba provedena tzv. „na černo“. Klidně se může stát, že chata byla původně čtvercová, na katastru je zakreslená do čtverce, ale ve skutečnosti je do tvaru písmene „L“. To může činit překážku, pokud budete koupi financovat hypotékou. Odhadce zadá povinnost napravit údaje v katastru nemovitosti, a pokud nebudete mít všechny potřebné dokumenty nebo nedošlo k řádné kolaudaci, může se financování úvěrem značně zkomplikovat.
Když už jsme u toho katastru, ověřte si také příjezdovou cestu k nemovitosti. Kdo ji vlastní a jaké má majitel právo cestu užívat. Pokud přístupovou cestu vlastní cizí majitel a není na ni uvaleno věcné břemeno, neznamená to nutně, že ji budoucí majitel nebude moci užívat. Jen je dobré tyto věci právně ošetřit a předejít tak komplikacím v budoucnu.
Pokud se rozhodnete pro koupi chalupy či chaty, věřte, že prvotní náklady na koupi nemovitosti nebudou zdaleka ty poslední, které vás čekají. I přesto, že většina zájemců hledá objekty, které nevyžadují rozsáhlé opravy či rekonstrukce, staré chalupy časem prostě chátrají a za čas budou potřebovat vaši pozornost. Drobné opravy budete řešit takřka neustále, jednou za čas se budete muset vrhnout i na větší úpravy, rekonstrukce a povinné revize, které něco stojí. Proto počítejte s dalšími investicemi, ať nejste v budoucnu nepříjemně překvapeni.
Pokud řešíte koupi či pronájem nemovitosti, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s realitním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.