Na co se zaměřit při koupi stavebního pozemku?

Koupit dům, nebo postavit? Obě možnosti mají své výhody i nevýhody, obě varianty by jistě našly své zastánce i odpůrce. Pokud jste se rozhodli jít cestou stavby vlastního domu, budete potřebovat stavební pozemek. Najít ten pravý, který bude vyhovovat všem vašim požadavkům, jistě nebude tak jednoduché. A pokud si myslíte, že jste již našli pozemek, kde by měl váš vysněný dům stát, věnujte pozornost následujícím řádkům. Přinášíme vám tři zásadní body, na které byste se měli před koupí pozemku zaměřit.

stavební pozemek

1) Mohu na pozemku stavět?

Asi nejzásadnější informace, pokud kupujete stavební pozemek za účelem stavby rodinného domu. Můžete skutečně na daném pozemku stavět? Nespoléhejte pouze na inzerát či slova prodávajícího a podívejte se do katastru nemovitostí, kde si ověříte, zdali je pozemek vedený jako stavební a nachází se v tzv. zastavitelné oblasti určené pro výstavbu rodinných domů. Pomoci vám může také územní plán obce, ve kterém se mimo jiné dozvíte, co lze na daném pozemku stavět a jaké jsou stanovené podmínky a limity výstavby.

Pozor na případná rizika v okolí pozemku

V grafické části územního plánu navíc zjistíte i ochranná pásma, záplavové oblasti a další limity pozemku. Zajímejte se také o plány výstavby v nejbližším okolí, aby vám v budoucnu za domem nevyrostl dálniční přivaděč.

2) Inženýrské sítě

Je nabízený pozemek až příliš levný? Cenu kupovaného pozemku značně ovlivňuje stav zasíťování pozemku k infrastruktuře. Inženýrské sítě slouží k přivádění energie, distribuci vody, svodu odpadové vody a přenosu informací do vašeho domu. Proto je důležité, abyste se při výběru pozemku zaměřili také na to, zda se na ně budete moci napojit, případně jak daleko od hranice pozemku se tyto sítě nacházejí.

Jak postupovat?

  • V ideálním případě jsou veškeré sítě zkolaudovány a vyvedeny do pilíře a šachet na daném pozemku.
  • Pokud jsou sítě přivedeny, ale nejsou zkolaudovány, pak je nutné zjistit skutečný stav předpokládané kolaudace. Tyto informace se dozvíte na stavebním úřadě.
  • Pokud nejsou sítě vyvedeny na pozemek, je nezbytné na něj nechat přivést veškeré přípojky. Nahlédněte také do příslušné dokumentace k inženýrským sítím a případně si přizvěte ke konzultaci projektanta. Kontaktujte správce sítí, zejména elektřiny, aby se vám v budoucnu nestalo, že nedostanete jejich souhlas např. z důvodu nedostatečné kapacity trafostanice.

3) Právní stav pozemku a příjezdová cesta

Když už budete nahlížet do katastru nemovitostí, zkontrolujte také, zdali na pozemku nevázne věcné břemeno, zástava či exekuce. Ověřte si, že osoba, která pozemek nabízí, je zároveň vlastníkem nebo má k prodeji oprávnění. K vašemu pozemku se budete potřebovat nějak dopravit, takže si také zkontrolujte, že k němu vede příjezdová cesta a to ideálně po veřejné komunikaci.

Jaké mohou nastat komplikace?

Pokud část přístupové cesty bude ležet na cizím pozemku, zajistěte si, aby prodávající sjednal s vlastníkem daného pozemku věcné břemeno chůze a jízdy k pozemku. Pokud je zřízeno na stavebním pozemku věcné břemeno, je potřeba počítat s určitým omezením při jeho užívání. Může se jednat o umístění inženýrských sítí nebo přípojek okolních staveb. Dále to může být vazba na užívání průjezdu přes pozemek nebo umístění samotné komunikace.

pozemek

 

Potřebujete pomoci s koupí či prodejem nemovitosti?

Pokud řešíte koupi nemovitosti, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s realitním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

*
*
*
lname: phone: email: