Roste zájem o koupi rekreačních nemovitostí

Zálibu v chalupaření a pobytu v přírodě nám Čechům nikdo upřít nemůže. Touhu po vlastní chaloupce u lesa či chatě v horách ještě více umocnila koronavirová epidemie. Je stále velkou neznámou, jak budeme moci letos cestovat o prázdninách, jaké destinace budeme, či nebudeme moci smět navštívit, a kam se vlastně budeme moci podívat. Není proto divu, že zájem Čechů o koupi vlastní chalupy či chaty roste a spolu s ním také trh s rekreačními nemovitostmi.

Koupě rekreační nemovitosti

Co Čech, to chalupář

Česká republika kraluje evropskému chataření. Ze statistik vyplývá, že na každých tisíc Čechů připadne ročně 744 rekreačních výletů na vlastní chaty či chalupy. Vyššího výsledku dosáhlo v Evropě pouze Nizozemsko. A potvrzují to také realitní makléři, podle kterých narostlo také množství lidí, kteří reagují na inzeráty na prodej chaty či chalupy v atraktivních lokalitách.

Vyšší zájem o chalupy žene jejich ceny nahoru

Na zvýšenou poptávku po rekreačních nemovitostech reagují přímo úměrně také ceny těchto objektů. Stejně tak roste také výnosnost pronájmů, díky čemuž rekreační objekty získávají na atraktivitě také mezi investory. Největší poptávka je především po chatách a chalupách v místech, kde nebydlí příliš mnoho lidí. Další motivací ke koupi chalupy je snaha lidí zajistit si místo na stáří. Často počítají například s tím, že v současnosti trvale obývanou nemovitost přenechají potomkům a sami se odstěhují právě na chalupu. 

Chci koupit chatu, na co se zaměřit?

Pokud se také zrovna poohlížíte po nějaké rekreační nemovitosti, kam byste mohli uniknout od všedních starostí a odpočinout si, měli byste věnovat pozornost následujícím aspektům:

  • Příjezdová cesta – zajímejte se o to, zdali je příjezdová cesta ve vlastnictví prodávajících, nebo je na ní „pouze“ věcné břemeno. Případně zdali je příjezdová cesta obecní?
  • Technický stav stavby – mnoho zájemců o koupi chaty či chalupy má záměr ji časem obývat celoročně. Je vhodné si na druhou prohlídku pozvat odborníka, který zhodnotí technický stav chaty a doporučí případné rekonstrukce.
  • Územní plán obce – bude oblast, kde se rekreační objekt nachází, také za 5 či 10 let rekreační oblastí?
  • Možnost celoročního vytápění a napojení na inženýrské sítě – případně také přístup k pitné vodě.

Na pořízení chaty či chalupy můžete využít hypotéku

Pokud vám na koupi vlastní chaty nezbývají volné finance, nevadí. Koupi rekreačního objektu můžete financovat také hypotékou. Většina bank má dolní hranici, od které hypotéku poskytuje. Tato částka se zpravidla pohybuje kolem 200 000 – 300 000 Kč. Záleží na konkrétní bance. Některé banky mohou mít také stanovenou maximální možnou částku, kterou mohou na daný rekreační objekt poskytnout.

Neobjedete se však bez vlastních úspor. Maximální výše úvěru bývá často omezena do 70 – 80 % odhadní ceny nemovitosti. Pokud žadatel nedisponuje celou částkou a potřebuje zafinancovat 100 % kupní ceny nemovitosti, je nutné ručit ještě jinou nemovitostí (např. vlastním bytem či domem).

 

realitní makléři

Potřebujete pomoci s koupí nemovitosti?

Pokud řešíte koupi nemovitosti, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s realitním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

*
*
*
fullname: phone: fname: